آشنایی با انواع تیغه دستگاه اره گرد بر و مکانیسم عملکرد آن
آشنایی با انواع تیغه دستگاه اره گرد بر و مکانیسم عملکرد آن

آشنایی با انواع تیغه دستگاه اره گرد بر و مکانیسم عملکرد آن، انواع گردبر در اندازه‌ی ۳ تا ۱۶ اینچ در بازار موجود بوده و در میان نجاران با اسامی متعددی از جمله (اره نفوذی، اره دیسکی، اره گرد برقی، اره ورق بر و …) شناخته می‌شوند. تیغه اره یکی از مهمترین اجزاء و بخش های هر اره ای محسوب می شود و نه تنها صاف بودن تیغه به شدت حائز اهمیت است، تیز بودن آن نیز بسیار مهم است. تیغه ها انواع گوناگونی دارند که بسته به نوع مصرف شما مورد استفاده قرار می گیرند. 

انواع تیغه دستگاه اره گرد بر

  • تیغه فولادی:

ارزان قیمت و مناسب برای چوب های نرم و چوب های سخت هستند که موجب کند شدن این نوع تیغه می شوند.

  • تیغه های سرامیکی:

معمولا تکه هایی از الماس در درونشان دارند و مختص بریدن کاشی و سرامیک طراحی شده اند.

  • تیغه بتنی:

این تیغه ها برای بریدن بتن، بلوک های سیمانی و دیگر مصالح ساختمانی این چنینی طراحی شده اند. معمولا آن ها را از مواد ساییدنی می سازند.

برای مدت طولانی تری نسبت به تیغه فولادی تیز باقی می ماند، اما قیمت آن بیشتر است.

مکانیسم عملکرد اره دیسکی:

قسمت های اصلی اره گرد بر موتور، صفحه، بدنه، دسته و محافظ است. موتور این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که امکان کارکرد با برق مستقیم شهری (AC) و برق باتری (DC) را دارد. در توان های ۱۲۰۰ تا ۲۲۰۰ وات و با دور موتور ۱۷۰۰ تا ۵۵۰۰ دور در دقیقه تولید می شود. وزن این دستگاه بسته به مدل های مختلف بین ۴ تا ۵ کیلوگرم است.

برای کنترل بهتر حرکت دستگاه بر روی ورق های چوبی یا فلزی، دو دسته بزرگ و کوچک روی دستگاه تعبیه شده است. نحوه کار با آن بدین صورت است که با دست راست دسته اصلی و با دست چپ دسته کوچکتر گرفته می شود. مسیر حرکتی اره گرد بر به صورت مستقیم است و در صورتی که مسیر زیاد از حد به چپ و راست انحراف پیدا کند، منجر به درگیر شدن تیغه با لبه صفحه می شود.

مهمترین قسمت اره گرد بر صفحه آن است که با استفاده از اهرم هایی که میان بدنه و صفحه تعبیه شده است، امکان تنظیم عمق برش و زاویه برش وجود دارد. همچنین بر روی صفحه سوراخ هایی وجود دارد که امکان نصب ابزار های کمکی و تیغه های مختلف را فراهم می کند. 

امنیت استفاده از این دستگاه با استفاده از محافظ تیغه تامین می شود. این محافظ از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت بالایی که ثابت است و قسمت پایینی که متحرک است. محافظ پایینی به دلیل اتصال با فنر در هنگام تماس با صفحه از جای خود حرکت می‌کند و با اتمام برش مجدداً به جای خود برمی گردد.