آشنایی با انواع قیچی ورق بر
آشنایی با انواع قیچی ورق بر

آشنایی با انواع قیچی ورق بر، بریدن فلزات یا ورق های فلزی سبک، حلب، آلومینیوم و مواد سفتی مثل لاستیک و پلاستیک به خودی خود امری بسیار دشوار به حساب می آید. ابزاری که برای برش این اجسام مورد استفاده قرار می گیرد، قیچی ورق بر می باشد، این ابزار کارگاهی ، با ساختاری محکم و و قدرتی فوق العاده، توانایی برش انواع فلزات را داشته و برای اولین بار در صنایع مربوط به هواپیما و اوراق آلومینیومی و فولادی سبک، کاربرد داشته است.

انواع قیچی ورق بر

قیچی های ورق بر به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که هریک کاربرد های خاص خود را دارند:

قیچی حلب بر

این مدل قیچی که ابزاری مناسب برای برش های خطی مستقیم و طولانی می باشد، شبیه یک قیچی ساده است که دارای دسته هایی بلند و تیغه هایی کوتاه می باشد. قیچی حلب بر به سهولت در دست کاربر قرار گرفته می شود زیرا دسته های عینکی که محل قرار گرفتن دست می باشند، کاملا بزرگ بوده و هر ۴ انگشت دست، به راحتی داخل دسته ها، جای می گیرند. لازم به ذکر است که این مدل قیچی ها گزینه مناسبی برای برش های منحنی و خمیده نمی باشند. در رابطه با قطر ورقه های قابل برش برای این قیچی، باید گفت که این موضوع بستگی به اندازه قیچی دارد یعنی هرچقدر که قیچی بزگتر باشد، توانایی برش ورقه های ضخیم تری را دارد.

حلب بر نوک اردکی

حلب بر اردکی، نوع دیگری از قیچی های حلب بر است با این تفاوت که به دلیل تیغه خاصی که دارد، برای برش های خم و منحنی بهتر کاربرد داشته و شما می توانید خم ‌های با زوایای تیز را به وسیله آن برش دهید، همچنین لازم به ذکر است که این قیچی نسبت به مدل قبلی قدرت کمتری داشته و برای بریدن ورق های خیلی ضخیم مناسب نیست.

قیچی ورق بر هواپیمایی

علت نامگذاری این محصول، این است که همانطور که در ابتدا گفته شد، این قیچی ها برای برش صفحات فلزی، در صنایع مرتبط با هواپیما کاربرد داشته اند. استفاده از قیچی هواپیمایی برای زمان هایی مناسب است که دقت و ظرافت در برش های زاویه دار، خم‌ها و منحنی ‌ها مد نظر است و قرار نیست یک سطح طولانی برش داده شود. تفاوت این قیچی با قیچی های دیگر در تعداد لولا های بوده، به این صورت که در همه قیچی ها، یک لولا وجود دارد اما استفاده از چهار لولا در ساختار این محصول، موجب افزایش نیروی وارده هنگام برش می شود. قیچی های ورق بر هواپیمایی بر اساس نوع رنگ دسته به ۳ مدل تقسیم می شوند که هریک از این رنگ ها، نشان دهنده کاربرد خاص آن محصول است این ۳ مدل عبارتند از:

دسته‌ های رنگ قرمز

از این قیچی، در زمانی استفاده می شود که جهت برش ما به سمت چپ و زاویه دار باشد یعنی خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت کند.

دسته ‌های رنگ زرد

از این مدل قیچی ها برای برش های صاف و مستقیم و بدون زاویه استفاده می شود.

دسته ‌های رنگ سبز

بر خلاف قیچی های قرمز، این مدل قیچی ها با دسته سبز رنگ خود، برای برش های از جهت راست (در جهت حرکت عقربه های ساعت) کاربرد دارند.

قیچی ورق بر سرخم

قیچی ورق بر سرخم، برای برش اجسامی که سربالا یا سرپایین هستند و امکان برش با قیچی های دیگر برای آن ها وجود ندارد، استفاده می شود زیرا این قیچی با سر خمی که دارد، مناسب فضا های خاص و با دسترسی محدود است اما لازم به ذکر است که قدرت آن نسبت به دیگر مدل ها کمتر بوده و بیشتر برای اوراق نازک کاربرد دارد.

ورق بر لوله

این مدل که در برش انواع لوله ها کاربرد دارد، از ۳ قسمت درست شده است: دو تیغه در طرف پایین و یک تیغه در رو به رو، یعنی در یک طرف یک تیغه دارد که وسط دو تیغه ‌ای که در طرف مقابل قرار گرفته اند فرود می آید و لوله را می برد. این قیچی را می توان از جمله ابزار لوله کشی ساختمان به حساب آورد که با اهمیت بسیار زیادی مورد استفاده می باشد.