آشنایی با انواع لولای درب
آشنایی با انواع لولای درب

آشنایی با انواع لولای درب، اتصال کلیه درب های اطرافمان به وسیله لولا ها انجام می شود که از ابزار آلات بسیار مهم به حساب می آیند. لولا ها درست همانند کار مفصل ها در بدن عمل می کنند و درب های مختلف را به هم متصل می کنند. لولا ها انواع مختلف و کاربرد های متفاوتی دارند اما در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته لولا های درب کمد و کابینت و لولا های درب ساختمان، تقسیم می شوند که هریک از آن ها خود، به انواع دیگری تقسیم می شوند. در هنگام خرید لولا حتما باید نوع متناسب با نیاز خود را انتخاب نمایید این به معنی آن است که به نوع، وزن درب و طرح سازه و همچنین طول، عرض و ضخامت لولا توجه نمایید. در ادامه به بررسی انواع لولا ها می پردازیم.

لولا قابلمه‌:

از این لولا که اصولا از سایز حدودا ۶ سانتی متر به بالا عرضه می شود، زمانی می توان استفاده کرد که در لنگه درب، لبه وجود داشته باشد. علت استفاده از این مدل ها این است که به دلیل وجود خمیدگی در سمت برگه آن، مانع از ورود گرد و غبار و نور به داخل اتاق می شود.

لولا مخفی:

لولای مخفی  برای زمان هایی به کار می رود که کاربر قصد مخفی کردن لولا و ایجاد زیبایی بیشتر را داشته باشد. البته باید گفت که همه لولا ها از داخل درب نصب می شوند اما این لولا را به گونه ای نصب می کنند که اصلا دیده نشده و همین امر موجب ظرافت بیشتر در هنگام باز و بسته کردن درب می شود.

لولا پاشنه‌ای:

این لولا در قسمت کناری قرار نمی‌ گیرد و بر خلاف بیشتر لولا ها در بالا و پایین و کف و سقف کابینت قرار می ‌گیرد و ویژگی آن این است که بعد از نصب مشخص نیستند؛ می توان گفت که به عنوان لولا مخفی به کار می‌روند. این لولا ها در ساخت و نصب کابینت به وفور مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

لولا لب به لب:

این مدل ها که به آن ها آنتیک پروانه ای هم گفته می شود، معمولا به منظور استفاده در جعبه های خیلی کوچک و ظریف استفاده می شوند و در اشکال مختلف دایره، پراونه ای، مربع و … طراحی و تولید می شوند.

لولا بادبزنی یا دوطرفه:

لازم است که برخی از درب ها از هر دو طرف باز شوند؛ برای اتصال این گونه درب ها از لولا های بادبزنی استفاده می شود که دارای دو محور و دو مرکز گردش بوده و از همین رو می توانند از هر دو طرف باز شوند و این مدل، معمولا برای درب های چوبی در اماکنی همچون بیمارستان ها، برخی فروشگاه ‌ها و کافه‌ ها استفاده می شود.

لولا تزئینی:

یک طرف برگه های این نوع لولا ها کوتاه بوده و طرف دیگر آن بلند می باشد و دارای اشکال تزئینی متفاوتی می باشند. در گذشته از این لولا ها برای درب های تمام چوب استفاده می کردند.

لولا استوانه‌ای:

از این مورد در اموری استفاده می ‌شود که حفظ زیبایی کار، از اهمیت بالایی برخوردار باشد. البته لازم به ذکر است که این لولا به غیر از حفظ زیبایی ظاهر کار، از باز شدن بیش از حد درب جعبه و آسیب به آن جلوگیری می‌کند.