آشنایی با روانشناسی خانه و مواردی که در روانشناسی خانه دارای اهمیت هستند (بخش اول)
آشنایی با روانشناسی خانه و مواردی که در روانشناسی خانه دارای اهمیت هستند (بخش اول)

آشنایی با روانشناسی خانه و مواردی که در روانشناسی خانه دارای اهمیت هستند (بخش اول)، همۀ افراد تمایل دارند خانۀ خود را بر اساس اصول زیبایی‌شناسی طراحی و دکور کنند. اما این طراحی دکوراسیون منزل باید با سلیقه آن‌ها یکی باشد و نیازهایشان را در فضای خانه برآورده کند. روانشناس‌ها می‌توانند از روی سبک طراحی مانند آرت دکو یا ویکتورین استایل هر خانه به خصوصیات فردی صاحب آن پی ببرند. روانشناسی خانه نشان می‌دهد محیطی که در آن زندگی می‌کنید، حرف‌هایی برای گفتن در مورد شخصیت شما دارد.

تعداد صندلی‌ها و شخصیت اجتماعی در روانشناسی خانه

اگر از آن دسته افرادی هستید که تعداد صندلی‌ها و مبلمان برایتان مهم است و بیش از اندازۀ نیاز خانواده‌تان از میز و صندلی‌های متعدد در دکور منزل خود استفاده می‌کنید، این امر علاقمندی شما به برگزاری میهمانی را نشان می‌دهد.

بر اساس روانشناسی خانه تعداد صندلی‌ها می‌تواند بگوید شما چقدر به سرگرم کردن دوستانتان اهمیت می‌دهید، چقدر به داشتن سرگرمی‌های مشترک با دیگران اهمیت می‌دهید. اگر به داشتن اتاق پذیرایی و اتاق نشیمن اهمیت می‌دهید و در خرید مبلمان برای این فضاها دقت زیادی می‌کنید، شما فردی اجتماعی هستید و از معاشرت با دیگران در فضاهای صمیمانه لذت می‌برید.

در روانشناسی خانه پیشخوان‌های خالی نمادی از شخصیت‌های شلوغ هستند

یک تئوری شخصیت‌شناسی، افراد را به دو دسته الف و ب تقسیم می‌کند. این دو شخصیت با تضادهایی در مقابل هم قرار می‌گیرند. افراد دارای شخصیت تیپ الف، شخصیت‌هایی رقابتی‌تر، سازمانیافته، جاه‌طلب و عجول هستند که به مدیریت زمان اهمیت می‌دهند و در مقابل افراد تیپ ب ، که خصوصیات متضاد و شخصیتی آرام دارند، قرار میگیرند‌.

اگر بخواهیم دسته‌بندی کنیم، افرادی که دارای تیپ شخصیتی الف هستند به کانترهای خالی علاقه بیشتری دارند. تیپ الف به خالی بودن فضاهای مورد نیازشان بیش از حد اهمیت می‌دهند.

برای افراد دارای تیپ الف مهم نیست این فضاهای خالی چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد، آن‌ها تمایل دارند این فضاها خالی از هرگونه وسایلی باشد، در حالی که می‌توان با چیدمان درست از وسایل کاربردی‌تر روی کانتر و پیشخوان استفاده کرد. روانشناسی خانه، این دسته از افراد را ترغیب به استفاده از وسایل کاربردی در محیط زندگی‌شان می‌کند.

در روانشناسی خانه رنگ‌های خنثی شخصیت شما را نشان می‌دهند

اگر به رنگ‌های خنثی علاقه‌ دارید و در طراحی و دکور خانه از رنگ‌های خنثی بیشتر از سایر رنگ‌ها استفاده می‌کنید، این امر به طور قطع نشان از این دارد که شما شخصیت آرام و صلح‌طلبی دارید.

بر اساس روانشناسی خانه ، در صورتی که فرد آرامی هستید، از رنگ‌های هیجان‌انگیز و طرح‌های شلوغ پرهیز می‌کنید و ترجیح می‌دهید برای انتخاب اثاثیه منزل و رنگ پرده‌ها رنگ‌های ملایم‌تری انتخاب کنید.

این امر در رفتارهای شخصی شما نیز مشهود است. صلح و آرامش برای شما بیشتر از پیروزی اهمیت دارد. برای اینکه فضای منزل شما بیش از حد سرد و بی‌روح به نظر نرسد، بهتر است از چند وسیله دکوری با رنگ‌های گرم هم در دکوراسیون منزل استفاده کنید.