آشنایی با روانشناسی خانه و مواردی که در روانشناسی خانه دارای اهمیت هستند (بخش دوم)
آشنایی با روانشناسی خانه و مواردی که در روانشناسی خانه دارای اهمیت هستند (بخش دوم)

آشنایی با روانشناسی خانه و مواردی که در روانشناسی خانه دارای اهمیت هستند (بخش دوم)، رابطۀ میان خانه و شخصیت شما امری است که از روی محیط زندگی شما قابل تشخیص است. بر اساس روانشناسی خانه، هر سبکی که در خانۀ خود استفاده می‌کنید، تابلویی که به دیوار آویخته‌اید، رنگ ظروف، مبلمان و دکوراسیون منزل شما، از شخصیت فردی و علاقمندی‌های شما دور نیست و می‌تواند نشانی از احساسات درونی شما باشد.

فضاهای باز خانه، نشان از خونگرمی شما دارد

هنگامی که به دنبال خانه هستید، در تمام خانه می‌گردید و فضاها را بررسی می‌کنید.
اینکه اتاق‌ها کجا قرار دارند، دسترسی به هال و پذیرایی چگونه است، آشپزخانه اپن است و دید دارد، توالت و حمام کدام قسمت از خانه قرار دارد، همۀ این‌ها مواردی است که برای شما مهم خواهد بود. باید اضافه کنیم که انتخاب شما بیانگر شخصیت شما است. اگر به فضاهای باز، راهروهای بزرگ و دسترسی‌های آسان اهمیت می‌دهید، شما فردی معاشرتی هستید و چیزی برای پنهان کردن ندارید.

روانشناسی خانه می گوید فضاهای باز در خانۀ افرادی مشاهده می‌شود که برونگرا هستند و از ابراز نظرات‌شان نگران نمی‌شوند. برعکس اگر محل قرارگیری اتاق‌ها، بسته و قفل شدن درهای ورودی و اختصاص دادن توالت و حمام مخصوص میهمان برای شما مهم است، فردی درونگرا هستید و مسائلی برای پنهان کردن دارید.

توجه داشته باشید که انتخاب فضاهای باز‌تر، با دیوارهای کمتر، خانه‌هایی با متراژ کم را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد.
در روانشناسی خانه، نحوۀ چیدمان وسایل نیز به همین ترتیب به این امر اشاره دارد. اگر تصمیم دارید با استفاده از قفسه‌ها و دیوارها فضاهای خصوصی در منزل خود ایجاد کنید، جزو افراد درونگرا هستید.

روانشناسی خانه و دکورهای عجیب و غریب 

همانطور که گفتیم، انتخاب وسایل و دکور منزل نشان می‌دهد شخصیت درونی شما چه حرفی برای گفتن دارد. قرار دادن هر وسیله‌ای به عنوان دکور داخل منزل‌تان قصه‌هایی از شخصیت شما می‌گوید. روانشناسی خانه می‌گوید اگر شما به وسایل الکترونیکی، وسایل قدیمی، دکورهای عجیب و غریب علاقه دارید این بیانگر روحیات فردی شما است.

هر وسیله بیانگر داستان‌های زیادی است، دربارۀ سبک زندگی، محیطی که بزرگ شدید، علاقمندی‌های شما و کارهایی که برای تفریح انجام می‌دهید.

وسایل دکوری که در اتاق پذیرایی قرار می‌دهید، قطعاً همان چیزهایی است که قابل اشتراک‌گذاری با دیگران است و بیشتر خوشحالتان می‌کند، یا به بیانی دیگر سرگرم‌کننده است و علاقمندی شما را نشان می‌دهد. آیتم‌های دکوری که در اتاق خواب یا فضاهای شخصیتر استفاده می‌کنید، چیزهایی است که موجب آرامش شما می‌شود.

روانشناسی خانه و سبک دکوراسیون هماهنگ و ثابت

افرادی که از یک طراحی ثابت و هماهنگ برای دکوراسیون منزل خود استفاده می‌کنند، افرادی هستند که از زندگی در آن خانه لذت می‌برند.

ممکن است از مغازه‌های متفاوت اقلام مورد نیازشان را تهیه کنند، اما به هیچ عنوان راه و روش خود را تغییر نمی‌دهند و به یک طرح ثابت وفادار می‌مانند. در خانۀ افراد با شخصیت ثابت، شاهد هستید اتاق‌ها، آشپزخانه و اتاق پذیرایی به یک سبک طراحی و دکور شده‌اند.

این افراد وفاداری خود را در روابط و کار نیز حفظ خواهند کرد، در تصمیم‌گیری‌های خود کمتر دچار تردید می‌شوند و معمولاً بر انتخاب‌های خود ثابت قدم و مصمم هستند.