آشنایی با لولاهای معمولی، گازور، تخت و متری

آشنایی با لولاهای معمولی، گازور، تخت و متری، در این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از انواع لولا یعنی لولای ساده یا معمولی، لولای گازور، لولا تخت و لولا متری آشنا کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

لولا معمولی یا لولا ساده:

از این مدل، در صنایع چوب و مبلمان استفاده های فراوانی می شود و در انواع جدا شدنی، جدا نشدنی و پین دار دکمه دار تولید و ساخته می شوند. کاربرد این مدل ها به شرح زیر می باشد:

  1. هنگام کار با لولا های پین دار دکمه دار، ابتدا باید دکمه را برداریم تا پین آن مشخص شود؛ سپس به پین ضربه زده تا برگه ها از هم باز شوند و در زمانی که برگه ها را جدا می کنیم می توانیم پین را خارج نماییم. استفاده از انواع بلبرینگ دار، برای نصب در های سنگین توصیه می شود.
  2. در هنگام کار کردن با نوع جدا نشدنی، باید پیچ ها باز شوند تا لولا از درب جدا شود زیرا پین در وسط لولا پرس شده است.
  3. در هنگام کار با نوع جداشدنی (کام و زبانه) باید برگ پین دار وارد برگ سوراخ دار شود تا لولا نصب شود زیرا در این نوع، در یک برگه لولا، پین ثابت بوده و در برگه دیگرش، سوراخی وجود دارد.

لولا گازور:

لولا گازور یکی از محبوب ترین و بهترین گزینه ها به منظور نگه داشتن درب های کابینت، کمد، شیشه و همچنین جهت باز و بسته کردن درب ها است که به آن لولا فنری یا لولا کابینت هم گفته می شود.

لولا گازور ها معمولا در دو نوع ساده تک مرحله و  دو مرحله وجود دارند که در کشور ما انواع تک مرحله بیشتر کاربرد دارند و جنس برخی از این لولا ها فولاد می باشد. از مزایای استفاده از لولا گازور ها می توان عواملی همچون فنری بودن، آرام بند بودن و امکان ریگلاژ را نام برد که به همین دلیل، تولید و نصب آن معمولا راحت تر انجام می شود، البته لازم به ذکر است که بیشتر لولا گازور ها در ایران، از چین و ترکیه وارد می شوند.

لولا تخت:

لولا های تخت، یکی دیگر از پر استفاده ترین لولا ها به حساب می آیند که برای درب هایی که لنگه ساده دارند استفاده می شوند. این لولا ها اصولا در سایز ۱ و ۲ اینچ به بالا موجود می باشند و اصولا به منظور استفاده در درب های چوبی، از لولا تخت ۳.۵ و ۴ بهره می جویند. از این لولا ها در مصارف دیگری هم استفاده می شود که برخی از آن ها عبارتند از:

  • اتصال جعبه‌های آنتیک
  • تخته نرد
  • درب‌های آکاردئونی و تاشو
  • و…

آشنایی با لولاهای معمولی، گازور، تخت و متری

لولا متری:

این مدل از لولا ها به شکل متری تولید و ساخته می شود و طول آن ها ممکن است به ۱۰ متر هم برسد. برای استفاده از این محصول شما باید به میزان مورد نیازتان لولا را با اره کمان ببرید. این لولا ها که در سرتاسر درب نصب می شوند، میان درب و بدنه فاصله ای به اندازه ضخامت یک مقوا ایجاد می نمایند.