انواع قفل شب بند درب ضد سرقت آپارتمان کدامند؟
انواع قفل شب بند درب ضد سرقت آپارتمان کدامند؟

انواع قفل شب بند درب ضد سرقت آپارتمان کدامند؟، قفل های شب بند یا همان door jammer، نوعی از ایمن ترین قفل ها می باشند که برای تضمین امنیت درب های معمولی و درب های ضد سرقت به کار گرفته می شوند. ساختار این قفل ها به گونه ای است که نصب و استفاده از آن ها بسیار راحت می باشد، همچنین لازم به ذکر است که طراحی قفل های شب بند، به گونه ای انجام می شود که کاملا ساده و مکانیکی هستند؛ اما از طرفی دیگر این قفل ها بسیار محکم بوده و برای کاربر ایجاد اطمینان خاطر می نمایند.

انواع قفل شب بند درب ضد سرقت آپارتمان کدامند؟

این قفل در مدل های گوناگونی طراحی، ساخته و عرضه می شوند. معمولا قفل های شب بند به صورت مکانیکی هستند اما این روز ها قفل های دیجیتال هم از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و موجب تامین امنیت بیشتری می شوند اما قبلا بیشتر این قفل ها به صورت شب بند مغزی دار در بسیاری از درب های خانه ها استفاده می شدند. امروزه می توان انواع قفل های دیجیتالی را در خانه های گران قیمت و هتل ها یافت. برخی از انواع این قفل ها عبارتند از:

  • قفل شب بند ساده:

این نوع از قفل ها، به ساده ترین و سریع ترین شکل ممکن نصب می شوند و مشکلات دیگر قفل های بزرگ و پیچیده را نخواهند داشت. این قفل ها از امنیت بسیار بالایی برخوردارند که این امر، به دلیل استفاده از چارچوب کناری یا کف، جهت اهرم نمودن فشار وارده به درب می باشد. اگر در ساخت این قفل ها از متریال خوب استفاده شود از استحکام بسیار بالایی برخوردار خواهد بود زیرا این قفل ها اصولا به صورت زنجیر دار یا اهرم ساخته می شوند.

  • قفل شب بند زنجیری:

قفل های زنجیری هم از انواع قدیمی و رایج به حساب می آیند. شما حتما استفاده از این قفل ها را تجربه کرده اید؛ این قفل ها همان زنجیر هایی هستند که به درب متصل شده، داخل یک نوار فلزی قرار می گیرند و زمانی که درب را باز کنید، مانع از باز شدن در بیش از چند سانتی متر می گردند. از ایرادات این درب ها می توان به این مورد اشاره کرد که فشار وارده به درب را فقط به همان قطعه فلزی کنار درب وارد می کند و ممکن است با یک ضربه ناگهانی، درب بشکند.

  • قفل شب بند دیجیتال:

  1. این قفل ها از امنیت ویژه ای برخوردارند و آن ها  را با نام قفل دیجیتال بدون دستگیره هم می شناسند.
  2. از این قفل ها به شکل جداگانه یا ترکیبی به جهت حفظ امنیت بیشتر، استفاده می نمایند.
  3. روش های باز کردن این قفل ها عبارتند از کارت، رمز، اثر انگشت، اسکنر چشم؛ همچنین ممکن است که هر قفل با چند مورد از این موارد باز شود.
  4. از دیگر ویژگی های این قفل ها می توان به زیبایی آن ها اشاره نمود.
  5. درواقع به دلیل طراحی خاص این قفل ها، با استفاده از آن ها نه تنها درب شما از ایمنی کامل برخوردار خواهد بود بلکه زیبایی بیشتری هم دارد.
  6. این قفل ها در مقایسه با سایر قفل های شب بند، از قیمت بسیار بالاتری برخوردار هستند. (به ویژه در برند های معتبری همچون سامسونگ).
  • قفل شب بند مغزی دار:

همانطور که گفته شد، در گذشته از قفل های شب بند مغزی دار، برای بسیاری از خانه ها استفاده می کردند. این قفل ها با بکارگیری یک قفل و زبانه اضافه در درب، موجب افزایش امنیت می شدند؛ اما امروزه به دلیل عدم تفاوت در عملکرد قفل اصلی و قفل اضافه و همچنین استفاده از درب های ضد سرقت، بکارگیری قفل های شب بند مغزی دار، امر رایجی به حساب نمی آید. گذشته از این مسائل، باز کردن چند قفل به صورت همزمان کار دشواری برای کاربران می باشد.