طول عمر بالا، هزینه کم، مقاومت در برابر آب و باران و عدم نفوذ حشره، ویژگی های ترموود
طول عمر بالا، هزینه کم، مقاومت در برابر آب و باران و عدم نفوذ حشره، ویژگی های ترموود

طول عمر بالا، هزینه کم، مقاومت در برابر آب و باران و عدم نفوذ حشره، ویژگی های ترموود، ترموود (Thermowood) یک نوع چوب با کیفیت بالا است که با استفاده از یک فرآیند حرارتی ویژه به دست می‌آید. در این فرآیند، چوب در دمای بالا (تا ۲۱۰ درجه سانتی‌گراد) و در حضور بخار آب، تحت فشار قرار می‌گیرد. ما در این مطلب به بررسی ویژگی های منحصر بفرد این نوع چوب پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

طول عمر بالا

اگرچه ترموود در شرایط بهینه و بدون استفاده از روکش می‌تواند تا 30 سال عمر مفید داشته باشد، اما اگر بلافاصله بعد از نصب از پوشش مناسب برای محافظت از آن استفاده شود؛ می‌تواند تا 60 سال نیز عمر کند. بنابراین ساخت استخر و سونا با این ماده کاملا به‌صرفه و اقتصادی است.

هزینه نگهداری کم

به طور کلی ترموود ماده‌ای است که نگهداری خاصی نیاز ندارد. اما بیشتر کارشناسان معتقدند که برای حفظ کیفیت این ماده و جلوگیری از تغییرات ظاهری در آن هر 5 سال یک بار از رنگ یا روغن محافظ به عنوان پوشش استفاده شود. این بازه زمانی ممکن است گاهی بسته به شرایطی مانند آب و هوا، میزان استفاده از استخر و سونا و شدت و میزان تماس ترموود با نور خورشید متغیر باشد. با این وجود ترموود در مقایسه با سایر مصالح، نیاز به شیوه نگهداری خاصی ندارد.

مقاومت بالا در برابر آب و باران

بیشتر محصولاتی که تحت عنوان ترموود در بازار فروخته می‌شوند بر اساس استاندارهای بین‌المللی تولید شده و با قرار گرفتن در معرض تغییرات حرارتی، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و بهتری پیدا کرده‌اند. بنابراین، این محصولات در تمام شرایط آب و هوایی استقامت بالایی دارند. فرآیند اصلاح حرارتی فرآیندی است که برای به حداقل رساندن خاصیت جذب رطوبت و تغییر شکل انجام می‌شود و در طی آن دمای داخلی چوب به بالای 200 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در نتیجه تجزیه آب پیوندی موجود در چوب، محصول نهایی به حداکثر مقاومت در برابر شرایط جوی مرطوب می‌رسد و در تماس با این شرایط مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. این فرآیند یک فرآیند طبیعی است که در آن هیچ ماده شیمیایی دخیل نیست و هیچ اثر سمی روی محصول باقی نمی‌ماند. به طور کلی این محصولات دارای مقاومت بالا در برابر رطوبت و پوسیدگی هستند و حداکثر ثبات ابعادی را در شرایط آب و هوایی مرطوب که بعضا در فضاهای باز حاکم است دارند.

عدم نفوذ حشرات

چوب ترموود رطوبت کمتری را نسبت به چوب طبیعی جذب می‌کند. این خاصیت مانع از ترک خوردن چوب شده و میزان قدرت آن در عایق‌بندی را ارتقاء می‌دهد. حشرات مختلف مانند موریانه به دلیل ساختار خاصی که این نوع چوب دارد نمی‌توانند در آن نفوذ کنند. علاوه بر این کپک‌ها نیز قادر نیستند که روی این محصول رشد کنند. با افزایش دمای مرکزی چوب در فرآیند اصلاح حرارتی، رطوبت مازاد موجود در بافت چوب از بین می‌رود. این فرآیند طوری تنظیم می‌شود که رطوبت محصول نهایی بین 4 تا 7 درصد باشد. همین میزان رطوبت کم و کنترل شده عاملی است که از نفوذ حشرات، رشد قارچ‌ها و کپ‌زدگی جلوگیری کرده و شانس پوسیدگی محصول در اثر حمله این حشرات را به حداقل می‌رساند.