بررسی و معرفی اجزای مختلف یک دیزل ژنراتور

بررسی و معرفی اجزای مختلف یک دیزل ژنراتور (بخش دوم)، در این مقاله قصد داریم به بررسی سایر قطعات و بخش های یک دیزل ژنراتور یعنی سیستم خنک کننده، سیستم روغن، شارژر و باطری، سیستم کنترل و شاسی و کوپله کردن بپردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

سیستم خنک کننده و اگزوز

سیستم خنک کننده

در ژنراتور ها، داغ شدن زیاد و طولانی مدت دستگاه، موجب خراب شدن قطعات شده و در کارکرد دستگاه، خلل ایجاد می کند. پس خنک نگه داشتن آن، عمل بسیار مهمی محسوب می شود. عملیات خنک سازی معمولا توسط مایعات خنک کننده یا گاز هیدروژن انجام می پذیرد و در مقیاس معمول، رادیاتورهای استاندارد، این عمل را انجام می دهند.

سیستم اگزوز

برای کنترل کردن یا خارج نمودن دود های سمی مثل مونوکسیدکربن به وجود آمده بر اثر عملیات ها، سیستم اگزوز تهیه شده است که جنس لوله های آن معمولا از فولاد، چدن یا آهن نرم است.

سیستم روغن

اجزای این دستگاه، برای اینکه بتوانند به راحتی کار کنند و در محور خود حرکت داشته باشند تا کمترین فشار به موتور وارد شود، نیاز به روغن کاری مداوم و روزانه دارند که این عمل به عهده این سیستم می باشد. اصولا در هر ۱۰ ساعت کار، سطح روغن ژنراتور باید بررسی شود و در هر ۵۰۰ ساعت کار، روغن باید به کلی تعویض گردد.

شارژر باطری و باطری

همانطور که گفتیم شروع فرآیند کار ژنراتور با باطری است در این قسمت باطری شارژ شده و میزان آن هم نشان داده می شود. توان این شارژ متناسب با توان خروجی ژنراتور است.

سیستم کنترل

این سیستم، وظیفه نظارت و کنترل بر تمام قسمت های الکتریکی را عهده دار می باشد برای مثال:

  • چک کردن ولتاژ جریان و تمام متغیر های وابسته به ژنراتور
  • چک کردن سرعت، مدت زمان روشن بودن، درجه حرارت، درجه روغن و … در موتور
  • چک کردن سیستم اتوماتیک خاموش و روشن شدن

‎شاسی (سکوی اتصال یا چهارچوب اصلی) و کوپله کردن:

دو نوع دیزل ژنراتو داریم: ثابت یا قابل حمل. در یک حالت کلی تمام تجهیزات گفته شده روی یک شاسی قرار خواهند گرفت. کوپله کردن دیزل ژنراتور به وصل کردن موتور، آلترناتور و یک تابلو کنترل وسوار کردنشان روی شاسی اصلی گفته می شود. بسیاری از شرکت ها، قطعات را تولید نکرده و فقط از شرکت های بزرگ خریداری می کنند و آن ها را کوپله می کنند. به دیزل هایی که در خارج از ایران کوپله شده و کیفیت بالایی دارند، کوپله فابریک گفته می شود.

پس از بررسی اجزای مختلف این دستگاه، نوبت به ارائه نکاتی در زمینه ایمنی استفاده از آن است. با ما با مطلب در هنگام استفاده از دیزل ژنراتور، چه اقدامات احتیاطی را باید انجام داد؟ همراه باشید.