جنس دستگیره

دستگیره ها جنس های مختلفی دارند که به ترتیب الویت از لحاظ کیفیت اول دستگیره های برنجی، دوم دستگیره های زاماک ( دستگیره های سربی ) و دستگیره های آلومینیومی. البته ما در دستگیره ها جنس های دیگری داریم که عبارتند از  دستگیره های آهنی دستگیره های برنزی و دستگیره های استیل.

جنس دستگیره

جنس دستگیره

دستگیره های زاماک

فلز برنج همانطور که اشاره شد بهترین جنس دستگیره می باشد ولی بدلیل اینکه کلاً فلز برنج، فلزی گران قیمت محسوب می شود کم کم دستگیره های برنجی به سمت دستگیره های زاماک که از آلیاژهای سرب و روی و قلع تشکیل شده اند، سوق داده شدند. دستگیره های زاماک به دستگیره های سربی نیز معروف هستند که در حال حاضر دستگیره های زاماک یا سربی بهترین نوع دستگیره ها هستند. دستگیره های زاماک درخشندگی بسیار خوبی دارند که دلیل این امر، آبکاری ای است که روی دستگیره های زاماک انجام می شود. عنصر اصلی زاماک، روی بوده است. عنصرهای دیگر این آلیاژ عبارتند از : روی، آلومینیوم، مس، منیزیم و البته آهن، کادمیم، قلع، نیکل، کرم و منگنز هستند. اگر متریال اولیه زاماک به درستی ترکیب نشوند باعث مشکل در دستگیره می شود. یکی از مواردی که حائز اهمیت است ضد زنگ زدگی این جنس دستگیره است که می توان در مناطق شمالی ایران به راحتی از آن استفاده کنید.

دستگیره های آلومینیومی

بعد از دستگیره های زاماک، دستگیره های آلومینیومی قرار دارند که به طبع مقاومت کمتری دارند و همچنین درخشندگی کمتری دارند چون آبکاری به خوبی روی آلومینیوم قرار نمیگیره. در دستگیره های آلومینیومی خوردگی بیشتر از دستگیره های زاماک است که وقتی اهرم دستگیره بالا پایین می شود، دستگیره آلومینیومی در طول زمان دچار خوردگی می شود ولی در دستگیره های زاماک این مسئله وجود ندارد و دچار خوردگی نمی شود.

دستگیره های آهنی

بعضی دستگیره ها را هم، پلاک را از جنس آهن و دسته را از جنس آلومینیوم یا زاماک می زنند که این مسئله باعث مقرون به صرفه تر شدن قیمت دستگیره می شود. فقط نکته ای که وجود دارد این است که دستگیره های آهنی را نباید در سرویس های بهداشتی و حمام استفاده کرد چونکه بدلیل آب خوردن به این دستگیره ها، عمرشان کمتر می شود.

دستگیره های برنجی

دستگیره های برنجی از لحاظ وزنی سنگین هستند و کیفیت بالایی دارند ولی بخاطر قیمت بالاتری که نسبت به دستگیره های دیگر دارند، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگیره های استیل

این فلز مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و در تماس با رطوبت دست یا آب، آسیب نمیبیند. کاربرد این دستگیره ها در مناطق مرطوب بیشتر می باشد.

نکات دستگیره ها

نکته ای که وجود دارد این است که برای اینکه دستگیره ها زیبایی بیشتری داشته باشند یکسری تزیینات به دستگیره ها اضافه می کنند مثلاً از چوب، سرامیک و یا نگین ها در تزیینات دستگیره استفاده می کنند. در دستگیره های کابینت هم دستگیره های زاماک، آلومینیوم و پلاستیکی هم داریم که دستگیره های پلاستیکی از قدیم رایج بوده و جنس آنها پی وی سی PVC می باشد. همچنین ما در دستگیره های کابینت، تزیینات را داریم که چوب، سرامیک و یا نگین در این دستگیره ها کار شده است.