آشنایی با انواع کمان اره

آشنایی با انواع کمان اره، در میان ابزار تعمیرگاهی، کمان اره یکی از انواع مختلف اره ها می باشد که در برشکاری سطوح فلزی، پلکسی گلاس، پلاستیکی، پروفیل ها، لوله ها و همچنین صفحات فشرده و نازک چوب و ام دی اف کاربرد فراوانی دارد. ساختار این محصول، متشکل از یک بدنه فلزی و دو فک است که یکی از این فک ها متغیر می باشد، یعنی هنگام تعویض تیغ اره سرجای خودش به جلو و عقب حرکت می کند اما فک دیگر کاملا ثابت است. این محصول در دو نوع موجود می باشد، یک مدل قابلیت تنظیم بدنه دارد و یک مدل قابلیت تنظیم بدنه ندارد. در مدل های قابل تنظیم می توانید اندازه تیغه را تغییر دهید.

کمان اره آهن بر

این نوع از اره ها به طور اختصاصی برای برش فلزات طراحی شده اند، به این صورت که تیغه آن ها دندانه های ریزتری دارد که همین امر موجب استحکام و قدرت برش بیشتر در این محصول می باشد. جنس این تیغه دو نوع دارد: یکی HCS که برای برش های عمومی کاربرد دارد و نوع دیگر HSS که بادوام تر است و برای برش اجسام سخت مانند فولاد استنلس استیل کاربرد دارد و معمولا قیمت بالاتری دارد. به یاد داشته باشید هر میزان، جسمی که می خواهید برش دهید، محکم تر و سخت تر باشد، به دندانه های بیشتر و کوچکتری برای این کار نیاز دارید تا اصطکاک کمتر و قدرت برش بیشتر باشد.

کمان اره مویی

این محصول، در صنایع چوب بری مخصوصا برای امور زینتی مثل معرق کاری کاربرد فراوانی دارد و کار کردن با آن بسیار آسان می باشد همچنین گفتنی است که تیغه های این محصول، در بسته های چند عددی در بازار قابل عرضه می باشند. البته در برخی از موارد در صنایع فلزی هم استفاده از این مدل، متداول می باشد.

کمان اره چوب

برای برش انواع چوب، استفاده از کمان هایی که تیغه های آن ها درشت تر می باشد مناسب تر است، زیرا این تیغه ها موجب تسریع زمان کار می شوند. در واقع از این محصول، به غیر از برش چوب برای برش مواد نرم تر مثل PVC هم استفاده می شود. در کل اره‌هایی که تیغه درشت‌تری دارند برای موادی با ساختار نرم‌تر و اره‌های دارای دندانه ریزتر برای مواد سخت‌تری مثل فلزات استفاده می‌شوند.

کمان اره کوچک

در برخی از برشکاری ها، محدودیت فضا و کمبود جا معضلات بزرگی هستند که همواره کاربر را با مشکل مواجه می کنند، در چنین مواردی، لازم است از کمان اره هایی استفاده شود که حجم و اندازه آن ها مناسب با این محیط ها باشد و کمان اره کوچک یکی از مناسب ترین گزینه ها برای این امور می باشد.

اما چه نکاتی را در مورد کمان اره باید بدانیم؟ این موضوعی است که در نکات و مطالبی که در مورد کمان اره لازم است بدانید به آن پرداخته ایم.