آشنایی با نحوه تعویض روغن جک های سوسماری

آشنایی با نحوه تعویض روغن جک های سوسماری، در این مطلب با ما همراه باشید تا نحوه اصولی و درست تعویض کردن روغن جک های سوسماری را به شما آموزش دهیم.

نحوه تعویض روغن جک سوسماری

جک را تمیز کنید

توجه کنید که قبل از هربار تعمیر و هواگیری جک، باید حتما از تمیز بودن آن اطمینان حاصل نمایید به این صورت که با یک دستمال تمیز، سیلندر و بقیه قسمت ها را تمیز کنید، زیرا وجود حتی مقداری از گرد و خاک یا هر نوع آلودگی در جک موجب عدم کارکرد درست و آسیب رسیدن به این دستگاه می شود. بعد از تمیز کردن جک می توانید آن را باز کنید.

 درپوش سیلندر را باز کنید

باز کردن در پوش سیلندر، یکی از حساس ترین قسمت های کار شما می باشد زیرا قسمت بالایی سیلندر، یک در پوش پلاستیکی دارد که باید آن را به آرامی و از طریق یک پیچگوشتی باز کرد، حال اگر در این حین، این در پوش آسیب ببیند یا دچار خوردگی لبه شود، باید حتما تعویض شده و از یک درپوش جدید استفاده نمایید زیرا در غیر این صورت ممکن است گرد و خاک به مایع هیدرولیک وارد شده و جک کار نکند.

مایع هیدرولیک را خالی کنید

برای این کار، ابتدا یک سطل را زیر جک گذاشته و کاملا جک را برگردانید تا مایع هیدرولیک، داخل سطل ریخته شود سپس داخل سیلندر را کاملا چک کنید تا عاری از هرگونه آلودگی یا جرم باشد. می توانید از پمپ باد برای این کار استفاده کنید به این شکل که کمپرسور را روشن نمایید و با فشار هوا داخل سیلندر بچرخانید تا کاملا تمیز شود.

مایع روغن هیدرولیک را تعویض کنید

پس از کامل تمیز کردن سیلندر، می توانید مایع هیدرولیک جدید را به کمک یک قیف، به داخل سیلندر بریزید. توجه داشته باشید که در بیشتر مواقع، میزان روغن لازم برای جک سوسماری، از طرف سازنده، روی بدنه جک نوشته شده است در غیر این صورت به قدری روغن بریزید که سیلندر پر شود. در صورت لزوم می توانید از روغن موتور ۳۰ بجای روغن هیدرولیک استفاده کنید اما در اسرع وقت نسبت به تعویض آن با روغن هیدرولیک اقدام نمایید.

 درپوش سیلندر را تعویض کنید

درپوش قبلی یا جدید را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که عاری از هر گونه آلودگی، خوردگی یا تراشیدگی باشد سپس آن را روی سیلندر گذاشته و آرام سفت کنید. توجه داشته باشید که درپوش، کاملا صاف و بدون مشکل روی سیلندر قرار بگیرد تا هوا وارد سیلندر نشود.

جک را آزمایش کنید

بهتر است برای اطمینان قبل از کار کردن با جک و وارد کردن فشار اضافی به آن، چند بار جک را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند به این صورت که دسته جک را چند بار به سمت پایین فشار دهید، در این حالت جک باید نرم و طبیعی بالا بیاید و موقعیت خود را حفظ کند سپس جک را زیر خودرو امتحان کنید و ماشین را به آرامی بلند کنید قبل از استفاده کامل از جک، اطمینان حاصل نمایید که جک می تواند وزن خودش را نگه دارد.