نکاتی پیرامون استفاده و ساخت آبنما در خانه (بخش اول)
نکاتی پیرامون استفاده و ساخت آبنما در خانه (بخش اول)

نکاتی پیرامون استفاده و ساخت آبنما در خانه (بخش اول)، در هر جای کشور ایران که باشید، حتما شما هم همیشه در فصل تابستان در جستجوی راه های بیشتری برای خنک سازی خانه هستید. پنکه، کولر، داکت اسپلیت و … معمولا انتخاب های ما برای خنک کردن ساختمان هستند. اما اگر به دنبال چیزی هستید که در حین خنک شدن، به شما انرژی بدهد، ساخت آبنما بهترین گزینه است. در این مقاله قصد داریم نکاتی را در مورد استفاده از آبنما در منزل مورد بررسی قرار دهیم.

انتخاب محل مناسب آبنما

چه آنکه بخواهید یک آبنمای شیشه ای بسازید و چه آنکه قصد داشته باشید تا یک آبنما دیواری طراحی کنید، مهم ترین و شاید سخت ترین بخش ساخت آبنما انتخاب محل مناسب است. قرار دادن در محل مناسب برای دسترسی به منبع تغذیه مطلوب، خنک کردن هوای تمام اتاق، کاهش میزان نگهداری و …. اهمیت دارد.

در این قسمت چندین نکته برای انتخاب محل مناسب آبنما که باعث خنک شدن هوای خانه می شود را به شما یادآوری می کنیم:

  • محلی سایه دار: اگر آب در معرض تابش مستقیم خورشید یا وزش دائم بادهای شدید قرار گیرد، رو به خشک شدن می رود. مگر اینکه پرکننده اتوماتیک یا پمپ ویژه ای برای آبنما داشته باشید. این بدان معناست که در صورت طراحی آبنما در قسمت رو به خورشید، شما مجبور خواهید بود به طور مکرر آن را به صورت دستی پر کنید. علاوه بر این، جلبک ها نیز اغلب در معرض نور خورشید در آبنما رشد خواهند کرد.
  • محلی به دور از شاخ و برگ: قرار دادن آب در نزدیکی شاخ و برگ گیاهان در مناطق گرمسیر، باعث کثیف شدن آب و رشد باکتری می شود. بنابراین بهتر است محلی دور از گیاهان را برای ساخت آبنما در خانه انتخاب کنید.
  • در داخل خانه: اگرچه آبنماها اغلب در فضاهای خارجی ساختمان ها طراحی می شوند اما ویژگی های آب در داخل خانه حتی بیشتر است. آبنماها یک عنصر خوش آمدگویی در سالن پذیرایی شما ایجاد می کنند. آبنما همچنین یک وسیله تسکین دهنده و خنک کننده در اتاق نشیمن، اتاق خواب یا حتی دفتر کار در منزل است.

انتخاب نوع آبنما

نوع آبنما نیز برای خنک کردن هوای اتاق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آبنما شیشه ای یکی از انواع آبنماهای مدرن و امروزی است که به خوبی با خانه ها هماهنگ می شود. آبنما دیواری نیز یکی دیگر از انواع آبنماهایی است که با طراحی خاص خود براساس محیط زندگی شما، به خوبی با سلایق مختلف تطابق دارد. همچنین آبنما براساس مواد سازنده آن بایستی با دکوراسیون منزل، رنگبندی و محل قرارگیری آن نیز متناسب باشند. مواد معمول ساخت آب نماها شامل سرامیک، فایبرگلاس، شیشه، مس، فولاد ضد زنگ، سنگ و تخته سنگ است.

توجه کنید که چند قانون کلی برای ساخت آبنماهای دیواری و شیشه ای داخلی وجود دارد که باید هنگام انتخاب نوع ابنما به آن دقت کنید:

  • آبنماهای فلزی با دوام هستند، جلوه صوتی بلندتری تولید می کنند و به راحتی (از نظر ضد زنگ بودن) تمیز می شوند.
  • آبنماهای چینی و آبنماهای سنگ مرمر گران قیمت هستند اما قطعاً نمای منحصر به فردتری را برای شما ایجاد می کنند. این در حالی است که انواع آبنماهای فایبرگلاس اغلب ارزان تر هستند اما می توانند حال و هوای مدرنی را به وجود آورند.
  • استفاده از سنگ طبیعی برای ساخت آبنما در داخل و خارج بسیار عالی به نظر می رسد اما یکی از سنگین ترین مواد برای ساخت آبنما است.

برای مطالعه ادامه این مطلب، لطفا به مقاله نکاتی پیرامون استفاده و ساخت آبنما در خانه (بخش دوم) مراجعه کنید.